8 edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie

"Kto czyta, żyje podwójnie"

Umberto Eco

7 września o godzinie 10.00 grupa uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Legnickim Polu wraz z nauczycielkami języka polskiego i bibliotekarką szkolną zgromadziła się w Muzeum Bitwy pod Legnicą.

Spotkanie odbyło się z okazji 8 edycji ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Tym razem wybór tekstów padł na "Nowele polskie" autorstwa: Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Władysława Reymonta, Henryka Sienkiewicza, Brunona Schulza, Stefana Żeromskiego, Henryka Rzewuskiego, Teksty te ukazują "polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksję nad człowiekiem i społeczeństwem" jak pisze w liście do rodaków Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Towarzyszyły one Polakom w czasie walki
o suwerenność ojczyzny i kształtowały tożsamość narodową podczas zaborów. Mimo upływu lat teksty te nie straciły na aktualności, gdyż wskazują na wartości, którymi powinniśmy się kierować w życiu. Szlachetność, solidarność, a także wrażliwość na ludzką krzywdę to coś, o czym musimy pamiętać zawsze.

Spotkanie zaszczycili swą obecnością Wójt Gminy Rafał Plezia, kierownik do spraw promocji
i szkolnictwa Mariusz Matyja oraz bibliotekarze z Gminnej Biblioteki Publicznej. Wśród zgromadzonych byli uczniowie klas 4-8 oraz rodzice. Uczestnicy w skupieniu wysłuchali fragmentów dzieł literatury nieco już zapomnianych i mało znanych współczesnym uczniom.

Dzięki życzliwości dyrekcji Muzeum Miedzi w Legnicy przesięwzięcie zorganizowano w tak niecodziennym miejscu, jakim jest Muzeum Bitwy w Legnickim Polu.

Ostatnim punktem był słodki poczęstunek ufundowany przez Wójta Gminy, Radę Rodziców oraz Dyrekcję szkoły.

APiS