Czwartek, 2024-04-18

Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy

"Laboratoria Przyszłości"

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

W ramach programu „Laboratoria Przyszłości” Gmina Legnickie Pole otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 104 700,00  z przeznaczeniem dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Legnickim Polu.

Wsparcie finansowe przeznaczone zostało na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii i stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Od 1 września 2022 roku w naszej szkole działa Laboratorium Przyszłości. W ramach programu pracownia – Laboratoria Przyszłości została wyposażona między innymi w drukarkę 3D i laptopa do drukarki 3D, klocki konstrukcyjne  LEGO Spike Prime, mikrokontrolery, sprzęt i akcesoria do nagrywania filmów i robienia zdjęć, zestaw oświetlenia, stacje lutownicze. Zakupiony sprzęt zapewni naszym uczniom wiele radości jak i da możliwość rozwijania zdolności manualnych, umiejętności rozwiązywania problemów, kreatywności, krytycznego myślenia, sprawności matematycznych- kompetencji kluczowych we współczesnym świecie.

W pierwszym miesiącu nauki, uczniowie klasy 4  poznali podstawowe funkcje aplikacji do programowania robotów LEGO Spike Prime. W trakcie zajęć uczniowie  sprawdzili m.in. działanie silników, czujników koloru, odległości i siły.

O podejmowanych działaniach będziemy informować na bieżąco. Zachęcamy do obejrzenia foto relacji dokumentującej pracę naszych uczniów w nowo powstałym laboratorium.

Uroczyste otwarcie pracowni robotyki.

Przy okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego, odbyło się uroczyste otwarcie sali robotyki, która wyposażona została w nowoczesne urządzenia.