Pod skrzydłami średniowiecznych patronów

Uniósł się książę w strzemionach, podniósł w górę miecz. Trąby jęły rzwać chrapliwie, wzywając cnotę rycerską do boju. Ruszyły w przód, rozpęd biorąc, hufce krakowski, śląski i morawski. Sadzą w rój świszczących strzał, w zjeżony wał spis tatarskich.

Gorze nam się stało! – woła ujrzawszy to książę.”

Zgiełk bitewny i bohaterstwo rycerstwa polskiego z księciem Henrykiem Pobożnym na czele stały się inspiracją do niecodziennych działań dydaktycznych. Sylwetki wodza i jego małżonki księżnej Anny na tle bitwy pod Legnicą przybliżyły uczniom zmagania konkursowe. Klasy czwarte i piąte wzięły udział w szkolnym konkursie wiedzy „Czy znam naszych patronów?”, zaś starsi uczestniczyli w konkursie czytelniczym na podstawie powieści Z. Kossak „Legnickie Pole”.

Zadania były zróżnicowane, należało wykazać się wiedzą z zakresu historii, a także znajomości języka typowego dla epoki średniowiecza. Pojęcia takie jak: kropierz, puginał czy koncerz nie są już obce naszym uczniom.

Działaniem wymagającym umiejętności aktorskich i oratorskich było przedstawienie wybranej sceny dotyczącej bitwy w postaci dramy. Dodatkowym atutem okazały się kostiumy i rekwizyty. Uczniowie wcielający się w rolę Jadwigi Śląskiej,  księżnej Anny, księcia Henryka Pobożnego i rycerstwa przenieśli publiczność w trzynasty wiek, wyrażając to słowem i wyglądem. Oto fragment inscenizacji zwycięskiej klasy 7a przedstawiający pożegnanie księcia Henryka ze swoimi dziećmi:

„- Bądźcie podporą dla swej matki i strzeżcie sióstr, albowiem wróg idzie okrutny i litości nieznający… Wy zaś, cory moje, módlcie się do naszego Ojca w niebie i proście pokornie, by miał nas wszystkich w opiece. Matce swej, a mej żonie, nie przysparzajcie trosk i nie pozwólcie się jej frasować.

- Tak uczynimy, ojcze.”

Wszyscy uczestnicy otrzymali słodką niespodziankę.  Najlepsi z klas młodszych wywalczyli ozdoby świąteczne, zaś zwycięska drużyna wyjazd do kina.

APiS