DZIEŃ NALEŚNIKA

2 lutego 2024 r. członkowie Szkolnego Koła TPD zorganizowali w naszej szkole Dzień Naleśnika (Pancake Day).

Jak podaje Dziennik Zachodni - 2 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Naleśnika.

Samo święto pochodzi z Francji, gdzie tego samego dnia celebrowane jest Święto Świec wywodzące się jeszcze z czasów pogańskich, kiedy to czczono Fauna – bożka płodności i opiekuna pasterzy. W V wieku papież Gelazjusz I ustanowił 2 lutego świętem ofiarowania Chrystusa w świątyni i tym samym schrystianizował pogańskie święto pochodni. Według legendy, papież zapoczątkował też zwyczaj rozdawania pielgrzymom cienkich podpłomyków w Święto Świec, który później przekształcił się w tradycję smażenia tego dnia naleśników. Ich kształt i kolor symbolizował ponadto słońce oraz zbliżającą się wiosnę. Francuzi wierzą, że aby zapewnić sobie szczęście i dostatek, trzeba w lewej dłoni trzymać monetę, zaś prawą podrzucić pierwszy smażony naleśnik. Komu uda się ta sztuka, może liczyć na powodzenie przez cały rok. (https://dziennikzachodni.pl/dzien-nalesnika)

A to, jak świętowaliśmy ten dzień w naszej szkole!

Smakowite naleśniki i racuchy dodatkowo urozmaicały: dżemy i powidła domowego wyrobu, oraz owoce i kolorowe posypki.

Wszystkie zebrane finanse przeznaczamy na cele charytatywne.

Dziękujemy uczniom za wsparcie i zaangażowanie.

Uczennice z klasy 5a – Karolina, Lena i Milena

Uczniowie z klasy 7a – Amelia, Nikola i Norbert