Środa, 2021-04-21

Imieniny: Jarosława, Konrada

Kto zaplata warkocze jesieni?

„<< Warkocz jesieni>>. Literatura blisko nas” – to nazwa projektu edukacyjnego, w którym biorą udział uczniowie klasy czwartej i klas piątych w ramach nauki języka polskiego. Dzieci pracują pod kierunkiem Pań: Ewy Podhorodeckiej i Ireny Wołkowskiej.

Projekt łączy zadania polonistyczne z artystycznymi. Uczy kreatywności, twórczo angażuje jego uczestników w rozwiązywanie zgłębianych zagadnień, których motywem przewodnim stała się jesień. Jest on realizowany od początku października i skończy się wraz z nadejściem kalendarzowej zimy. Jego uczestnicy zdążyli już odbyć lekcje w plenerze, podczas których opisywali piękno natury w jesiennych barwach. Wzięli też udział w Szkolnym Konkursie na Najpiękniejszy Jesienny Bukiet.Do udziału w nim zaprosili uczniów wszystkich klas. Każda z nich przygotowała niezwykle piękne kompozycje z barwnych liści, suchych bądź żywych kwiatów i innych darów jesieni. Przez długi czas zdobiły one  hall szkoły jako wystawa pokonkursowa wzbogacona o słowny komentarz płynący wprost z kart polskiej poezji. Jury konkursu miało nie lada trudne zadanie, bowiem wszystkie bukiety zachwycały swymi kolorami, estetyką wykonania i pomysłowością. Wśród nagrodzonych klas znalazły się zespoły: Vb – 1. miejsce, Va – 2. miejsce, VIb – 3. miejsce. Dodatkowo przyznano wyróżnienie dla klasy VIIIb.

Jednym z wielu zadań projektowych było dla jego uczestników zorganizowanie Dnia w Kolorze Śliwkowym wzbogaconego o Śliwkowy Kiermasz. Niemal cała szkoła na ten czas przybrała barwy fioletu w różnych jego odcieniach. Uczniowie klas: IVa, Va, Vb, Vc serwowali w tym dniu smakowite ciasta i desery z aromatycznym śliwkowy nadzieniem.

Kolejnym wydarzeniem wynikającym z realizacji  projektu był udział w Szkolnym Konkursie Recytatorskim „Jesień Słowem Malowana”. 6 listopada br. w sali GOKiS-u reprezentanci klas IV – VIII recytowali najpiękniejsze strofy o jesieni. Oprócz wzorowych deklamacji tego dnia można było posłuchać poezji śpiewanej. Jury oceniało młodych artystów w dwóch kategoriach wiekowych: „młodsi” i „starsi” uczniowie. Oto lista laureatów konkursu:

Kategoria młodsi (kl. 4 – 5)

1. miejsce – Maja Lisek
  2. miejsce – Michał Piekielniak
  3. miejsce – Natalia Bączkowska

Kategoria starsi (kl. 6-8)

1. miejsce - Maja Majchrzak
  2. miejsce -  Nikola Jakimczyk
  3. miejsce – Anna Pielak

Wyróżnienia:

• Karolina Kościk
  • Klaudia Kopikowska

Kategoria poezja śpiewana

1. Miejsce – Laurenco Diogo
  2. Miejsce – Damian Sarnowski
  3. Miejsce – Katarzyna Wan

Na tym konkursowe emocje jeszcze się nie kończą, ponieważ już niebawem, 12 grudnia br. , uczestnicy projektu staną w szrankach podczas próby sił w Konkursie Pięknego Czytania. Tymczasem wszyscy ćwiczą rymowanie i doskonalą się w tworzeniu wierszy. O tym, jak im to wychodzi świadczą poniższe strofy.

Taniec złotych liści

Tańcowały liście w parku,

Żółte, złote i czerwone.

Bardzo pięknie w tym jarmarku,

Liście są zadowolone.

Dołączyła do nich wrona,

Tańczy z liśćmi jak szalona.

Fika, skacze w lewo, w prawo,

Wali dziobem, bije brawo.

Wtem kruk stary przylatuje,

I kuzynkę krytykuje.

Hej, kochana moja wrono,

Za te harce zapłacisz słono!

Kto spiżarnię ci napełni,

Gdy zamarznie, gdy się ściemni?

Jesień jak czarodziejka z bajki,

Wronie młodość przypomniała.

Gdy z ptakami z leśnej szajki

W liściach jak w puchu się kąpała.            Autor: Hanna Szmidt kl. 4a

Jesienny deszcz

Jesienny deszczyk pada,

Z drzew posypały się liście,

A dziadek z sadu niesie

Winogron wielkie kiście.

Deszcz ten jest jak wodospad,

Co spada z wielkiej góry

Albo jak sznur korali,

Co spada z każdej chmury.

I czasem w szybę zastuka,

Gra od ucha do ucha

I w rynnie śpiewa…