Wehikuł czasu zadziałał ...

Stało się to w poniedziałkowy poranek 23 września, gdy uczniowie klas szóstych, siódmych i ósmych przenieśli się do Warszawy i na Kresy w szeregi działaczy PPS-u walczących pod wodzą Józefa Piłsudskiego o niepodległość Polski.

Było to możliwe dzięki filmowej opowieści biograficznej w reżyserii Michała Rosy. Akcja filmu rozpoczyna się w 1901 r. a kończy w 1918r. orędziem do narodu wygłoszonym przez marszałka już w wolnej ojczyźnie. Na ekranie zobaczyć można plejadę gwiazd z Borysem Szycem na czele. Brawurowo odegrał on rolę tytułowego bohatera. Dzięki niemu Piłsudski kojarzony ze szkolych podręczników jako smutny pan z sumiastym wąsem, staje się człowiekiem z krwi i kości. Widzimy go jako zawadiakę, meżczyznę zdecydowanego, ambitnego i charyzmatycznego. Doskonała charakteryzacja aktorów i piękne plenery wprowadzają widza w świat, którego już nie ma. Uczniowie mogli przekonać się jak wygładało tworzenie legionów, na czym polegała konspiracja i jak wiele odwagi i poświęcenia wymagano od ówczesnej młodzieży, by Polska znów pojawiła się na mapach Europy. Taka lekcja historii z pewnością na długo pozostanie w pamięci młodych widzów.

APiS